Najlepszy nauczyciel to taka osoba, która uczy wielu dobrych i potrzebnych rzeczy, o których istnieniu może nawet nie wiedziałeś, a ty nawet nie czujesz, że zachodzi proces uczenia, czyli przekazywania wiedzy i pokazywania nowych możliwości. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy naprawdę interesuje cię to, czego się uczysz i gdy masz świadomość, że wszystko to, co przyswajasz nie jest tylko i wyłącznie jakąś wydumaną teorią i abstrakcją, ale rzeczą w zasadzie gotową do wykorzystania w praktyce i z pewnością w życiu do czegoś ci się przyda.
Dobrze, gdy uczeń rozumie nauczyciela i to, co ten tłumaczy, wyjaśnia, bowiem tylko wówczas jest szansa, że uczeń nauczy się rzeczy, które na początku z pozoru mogły wydawać się nieprzystępne, skomplikowane i trudne. Uczeń musi też rozumieć, że nie uczy się dla kogoś lub dla dobrych ocen, ale dla samego siebie. I chociaż z pewnością po drodze nauczania znajdą się też rzeczy niechciane, to jednak warto je poznać, choćby tylko dlatego, że nigdy nie wiadomo kiedy i do czego mogą się przydać.
Studiować można dosłownie wszystko, i to nawet bez wychodzenia z domu i bez jakiegokolwiek instytucji, takich jak uczelnie wyższe i nauczyciele akademiccy. I choć to bardzo trudne zadanie, to jednak nauczycielem można być także dla siebie samego. Z wielu książek i artykułów można sporo wyczytać i się dowiedzieć. W internecie ludzie pokazują jak samemu coś zrobić, naprawić, ugotować, zatem można podpatrzeć coś u innych i adaptować to na własne potrzeby. Z kolei z lekcji życia można wyciągać wnioski, które mogą wiele nauczyć i wpłynąć na korektę lub zmianę zachowania w przyszłości.
Nauczyciel musi mieć świadomość, że kształci nie dla siebie, swego blasku lub jakiejkolwiek korzyści, ale po to, by to inni mogli czerpać z tego, czego uczeń się nauczył. Powinien też wiedzieć kiedy i gdzie pokierować ucznia dalej, by ten mógł nauczyć się jeszcze więcej. To trudny etap, który zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela oznacza rozstanie bez jakichkolwiek możliwości powrotu do tego, co było. Taka jest właśnie rola nauczyciela, który jest w nas i którym - krócej lub dłużej - jest każdy z nas.
(Czytaj też wpis pt. "Nauczyciel")
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz